Powstanie Akcji Katolickiej
Nazwa Akcji Katolickiej pojawia się w motu proprio Piusa X. Papież określił charyzmat stowarzyszenia i zasady organizacyjne.
Pius XI przedstawia główne założenia stowarzyszenia w encyklice „Ubi arcano”.
Stowarzyszenie Akcja Katolicka zostaje powołane przez papieża Piusa XI. W encyklice „Divini Redemptoris” wyznaczył jej zadania na rzecz budowania państwa sprawiedliwości społecznej opartej na nauczaniu Kościoła. Od tego czasu Akcja Katolicka rozwijała się jako stowarzyszenie katolików świeckich w oparciu o struktury Kościoła i w ścisłej współpracy z hierarchią kościelną.
Akcja Katolicka w Polsce
Zawiązanie stowarzyszenia Akcji Katolickiej w przedwojennej Polsce.
Była to organizacja centralistyczna, opierająca się na jednolitym dla całego kraju statucie. W ciągu niespełna 10 lat swej działalności stała się silnym ruchem skupiającym zarówno elity inteligencji katolickiej, jak i licznych przedstawicieli środowisk rzemieślniczych i chłopskich.
Tuż przed wybuchem II wojny Akcja Katolicka liczyła około 750 tys. członków, a samo stowarzyszenie zajęło znaczące miejsce w życiu społecznym ówczesnej Polski. W budowaniu struktur przyjęto model włoski stowarzyszenia oparty na czterech stanach: mężczyźni, kobiety, młodzież męska, młodzież żeńska. Stowarzyszenie wydawało własne czasopismo pod nazwą „Ruch Katolicki”.
Patronem Akcji Katolickiej w Polsce wybrany został św. Wojciech, jako święto patronalne wyznaczono uroczystość Chrystusa Króla.
Pierwsze struktury nowego stowarzyszenia zaczęły powstawać w trzy lata po historycznym spotkaniu polskich biskupów z Janem Pawłem II. W roku 1996 w całej Polsce, z różną intensywnością zaczęły powstawać diecezjalne instytuty i parafialne oddziały Akcji Katolickiej.
Ukoronowaniem podjętych działań były wybory statutowych władz krajowych stowarzyszenia przeprowadzone w Częstochowie podczas spotkania delegatów instytutów diecezjalnych w dniach 20-21 listopada 1998 roku, w wigilię święta Chrystusa Króla Wszechświata.
Delegaci wybrali dziewięcioosobowy zarząd oraz trzech kandydatów na prezesa stowarzyszenia. Po tygodniu prymas Polski, kardynał Józef Glemp, desygnował do tej funkcji panią Halinę Szydełko z diecezji rzeszowskiej.
W ten sposób, zgodnie z życzeniem ks. bpa Piotra Jareckiego, Krajowego Asystenta Kościelnego Akcji Katolickiej, pod którego duszpasterską opieką stowarzyszenie kształtowało swoją osobowość od czasu reaktywowania, „świeccy przejęli ciężar obowiązków związanych z organizowaniem i działalnością stowarzyszenia”.
Do 2003 roku ks. Bp Piotr Jarecki pełnił funkcję Asystenta Krajowego Akcji Katolickiej.
Od 15.06.2003 r. funkcję Asystenta Krajowego Akcji Katolickiej pełni Ks. Bp Mariusz Leszczyński.
Akcja Katolicka w Diecezji Legnickiej
Akcję Katolicką w Diecezji Legnickiej powołał dekretem z dnia 24.V.1995 r. JE Ks. Bp Tadeusz Rybak – Biskup Legnicki. Delegatem Ordynariusza Legnickiego do spraw Akcji Katolickiej został JE Ks. Bp Stefan Regmunt.
Od stycznia 1996 r. rozpoczęły działalność grupy inicjatywne pod przewodnictwem Andrzeja Glapińskiego.
Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Diecezji Legnickiej, który wszedł w struktury ogólnopolskiej Akcji Katolickiej został wybrany na zebraniu 14.XII.1996 r.
Osobowość prawną Akcja Katolicka Diecezji Legnickiej otrzymała dnia 28.V.1997 r. (Dz. U. Nr 60 poz. 374). Nominacje na Prezesa I kadencji otrzymał Andrzej Glapiński.
Statut Akcji Katolickiej Diecezji Legnickiej został przyjęty i zatwierdzony 19.12.1997 r. decyzją Ks. Bpa Stefana Regmunta (Ldz. 4078/97).
Prezesem Zarządu Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej jest Jerzy Fedoruk.
Prezesem Zarządu Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej jest Jan Zimroz.